HURTOVA LHOTA

HURTOVA LHOTA

Hurtova Lhota


O obci

Hurtova Lhota se nachází na Vysočině v okrese Havlíčkův Brod, od kterého je vzdálena 5 km západním směrem. Na katastrálním území o celkové rozloze 298 ha žije v současné době 222 trvale přihlášených obyvatel (15.3.2015). Nadmořská výška činí 455 m.

Okolí láká turisty svou krásnou a čistou přírodou, která nabízí ideální podmínky k relaxaci, ke sportu i aktivnímu odpočinku.

 

 

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1436, kdy se jmenovala pouze Lhota a patřila k lipnickému panství. Její název se postupně měnil na Karpíškovu Lhotu, Olešnou Lhotu a Lhotku, až se na konci 19. století konečně ustálil na dnešní Hurtovou Lhotu. V průběhu staletí měnila své majitele. Patřila například k panství Světlá, Frýdnava či Věž.
Z památek místního významu se v obci nachází žulový pomník obětem obou světových válek, historický štít domu u Kučírků a za vesnicí stojí malý kříž.


Výstavba v obci

Za dobu samostatného působení obce byla dokončena řada menších i větších akcí – byla postavena vodárna s odradonovací kolonou, stará prodejna smíšeného zboží byla přebudována na restauraci, ve středu obce vzniklo víceúčelové hřiště s asfaltovým povrchem, byla dokončena kanalizace a odbahněn větší ze dvou rybníků v obci, byla provedena plynofikace, vystavěna nová vodní plocha, která je využívána i rekreačně, opravena většina místních komunikací, nově vybavena prodejna smíšeného zboží, rozšířeny inženýrské sítě a komunikace, byla provedena parková úprava středu obce.
V loňském roce byla vyměněna část vodovodního potrubí a započala rekonstrukce budovy obecního úřadu.

V současné době je v obci v provozu prodejna smíšeného zboží a pohostinství s večerním provozem. V budově bývalé mateřské školy je sídlo obecního úřadu a shromažďovací místnost, která je využívána také jako tělocvična a posilovna.


Život v obci

O společenský život se stará především sbor dobrovolných hasičů ve spolupráci s obecním úřadem. Pravidelně je pořádán hasičský bál v blízké Krásné Hoře, dětský den, výlov rybníku a nepravidelně i poznávací zájezdy. Nová tradice vznikla v roce 2003, kdy byl uspořádán 1. sraz rodáků obce. Od roku 1983 existuje místní tělovýchovná jednota – oddíl ledního hokeje. Po dobu 18 sezón hrálo hokejové družstvo v okresním přeboru a po jeho zrušení v okrese Havlíčkův Brod působí řada jeho členů v různých neoficiálních hokejových soutěžích. Od roku 2008 pořádá obecní úřad pravidelná setkání důchodců. V roce 2010 obnovil sbor dobrovolných hasičů z podporou obecního úřadu kácení máje spojené s dětským dnem.

ZDROJ: www.hurtovalhota.wcw.cz

KONTAKT: ou.hurtova.lhota@cbox.cz http://hurtovalhota.wcw.cz

Nahoru