LHOTA-TRUTNOV

LHOTA-TRUTNOV

Lhota (Trutnov)

Lhota je původně samostatná ves Lhota u Trutnova, nyní část okresního města Trutnov. Nachází se asi 5,5 km na východ od centra. V roce 2009 zde bylo evidováno 80 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 147 obyvatel.

Lhota se rozkládá v těsném údolí Lhoteckého potoka při silnici z Poříčí do Bezděkova. Klidný a romantický ráz vsi byl v dobách budování socialismu bohužel výrazně poškozen. Nejprve postihlo obyvatele Lhoty zprovoznění nedaleké poříčské tepelné elektrárny, která je sice schována za kopcem, ale převažující západní vítr takřka všechen popel z komínů zanášel právě na Lhotu. To se podařilo snížit na minimum až po přestavbě elektrárny v 90. letech. Dalším zásahem bylo zbourání kaple Panny Marie a u ní stojící sochy sv. Jana v centru obce, pod záminkou vybudování cesty k nové samoobsluze. Největším zásahem, který bohužel stále hyzdí vzhled Lhoty a Bezděkova, je nadzemní vedení dálkového parovodu z elektrárny do Radvanic. Potrubí různě kličkuje podél páteřní ulice a některé domy doslova odříznulo od světa. Plány na přeložku potrubí na okraj obce, či jeho ukrytí pod silnici jsou zdá se v nedohlednu.

Do Lhoty vede autobusová linka trutnovské MHD č. 4, která zde má konečnou. Přes Lhotu prochází železniční trať 047 Trutnov - Teplice nad Metují se zastávkou Lhota u Trutnova, ale ta se nachází až na okraji katastru, navíc přes kopec daleko od zástavby. Do části města Lhota patří i sousední čtvrť Bezděkov a osada Peklo. Lhota je východiskem na Čížkovy kameny (Kozí kameny) s množstvím pískovcových skal a skalním mořem.

Lhota leží v katastrálním území Lhota u Trutnova o rozloze 3,35 km2 a Bezděkov u Trutnova o rozloze 1,46 km2.ZDROJ: cs.wikipedia.org

KONTAKT: podatelna@trutnov.cz http://www.trutnov.cz/

Nahoru