VYŠNÍ LHOTY

VYŠNÍ LHOTY

Vyšní Lhoty

Vyšní Lhoty jsou podhorská obec, která leží na úpatí Moravskoslezských Beskyd pod vrcholkem Prašivá (843 m.n.m.). Rozkládá se na pravém břehu řeky Morávky, jihovýchodním směrem od města Frýdek-Místek. Na řece Morávce byl v obci vybudován jez, který slouží k odvodu větší části toku řeky do přivaděče pro přehradní nádrž Žermanice, která leží severním směrem od Vyšních Lhot. Přivaděč je technickou zajímavostí obce. Pod jezem je na řece vyhlášena NPP Skalická Morávka. Část obce se nachází v CHKO Beskydy.

 Obec je rozptýlena na stráních okolních kopců a ke katastru obce také náleží osady Kamenité, Kršle a Oblesky.

 Z obce vede značená turistická trasa, kterou mohou využít pěší turisté, cyklisté a v zimě lyžaři na běžkách. Cesta vede na vrchol Prašivá, kde můžeme posedět ve stejnojmenné turistické chatě. Chata byla postavena v roce 1921. Nedaleko chaty stojí dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, který dal v roce 1640 postavit hrabě Jiří z Oppersdorfu. U chaty se také spojuje všech šest tras turistické stezky Naučná stezka Prašivá, která propojuje 10 okolních obcí a na které najdete na 22 naučných tabulí a dvě výhledová panoramata. Obcí prochází také několik cyklistických tras.

 
V obci je mateřská škola, knihovna, kulturní sál a přírodní amfiteátr Kamenité sloužící k pořádání kulturních a společenských akcí.

 

V obci jsou činné dva zájmové spolky: zahrádkáři a Sbor dobrovolných hasičů, který svou činností přispívá i ke kulturnímu a společenskému životu obce.


                 

ZDROJ: www.vysnilhoty.cz

KONTAKT: vysnilhoty@iol.cz http://www.vysnilhoty.cz/

Nahoru