SUDLIČKOVA LHOTA

SUDLIČKOVA LHOTA

Sudličkova Lhota je malá vesnička v okrese Ústí nad Orlicí. Je částí obce Mostek, od níž je vzdálena asi 1 kilometr severozápadním směrem.

Prochází tudy žlutá turistická značka z Chocně do Hájku.

V posledním desetiletí měla vesnice jen asi 17 domů a kolem 38 obyvatel.

Obec založil na pasece uprostřed hlubokých lesů zeman Ujčík se skupinou kolonistů. Podle svého zakladatele dostala ves, na určitou lhůtu osvobozená od daní, jméno Lhota Ujčíkova, o níž známe nejstarší písemnou zmínku z roku 1342.

Roku 1483 se jejím pánem a hejtmanem celého brandýského panství stal vladyka Matěj Sudlička z Borovnice.

Dominantou Lhoty je středověký zemědělský dvůr ze 14. století, jehož součástí byla i zemanská tvrz, chránící starou obchodní cestu na Hrad Potštejn.

Již za zmíněného Matěje Sudličky mělo na dvoře fungovat domácí destilační zařízení, tzv. alembik, nad nimiž měl hejtman na svém panství také dohled.

Po dalším z jeho rodu, Václavu Sudličkovi, byla později vesnice pojmenována za jeho zásluhy ve službách Karla Staršího ze Žerotína.

Posledním majitelem dvora před rokem 1948 byl Stanislav Kratochvíl, jehož pravnuk jej získal restitucí v roce 1990, opravil a začal zde provozovat současnou živnost.
lupa

Do roku 1989 památka chátrala, ale dnes ji můžeme opět vidět v dobrém stavu a hlavně živou, a to díky firmě Fonticulus, zabývající se lihovarnictvím a výrobou pravých ovocných destilátů bez přidaného lihu a aromat.

Založena byla v roce 1998 a začala se věnovat tomuto řemeslu po vzoru svých předků, kteří na přelomu 19. a 20. století vlastnili závod ve Vizovicích, proslavený později R. Jelínkem.

Firma se postupně utěšeně rozrůstá, od roku 2004 je její součástí také lihovar v Hrobicích u Pardubic.

V obou pobočkách je možno zakoupit veškeré produkty firmy, jako jsou slivovice, hruškovice, staročeská meruňkovice, ořechovka, kmínka či vinný punč…

ZDROJ: www.turistika.cz

KONTAKT: info@mostek.cz http://www.mostek.cz/

Nahoru