ZÁBEŠTNÍ LHOTA

ZÁBEŠTNÍ LHOTA

Zábeštní Lhota


    Historie Zábeštní Lhoty

Obec Zábeštní Lhota leží 12km od okresního města Přerova  na výšině. Je obklopena ze všech stran lesem.

Lhotský katastr měří 148 ha. Obec leží ve výšce 293 m nad mořem.Obec Zábeštní Lhota patří mezi starší osady. První zprávy o ní jsou v zemských deskách  olomouckých  knih z r. 1397. Název je zřejmě odvozen od názvu mlýna, který leží na cestě od Penčic a patří též k Zábeštní Lhotě.Mlýn se jmenuje "Bešť" a obec leží za Beštěm, takže Zábeštní Lhota.

Obecní úřad sídlí v budově č. 13 v horní části obce. V této budově je obchod smíšeného zboží a požární zbrojnice. U budovy OÚ stojí stará lípa uznaná jako památný strom,  její stáří se odhaduje na 300 let. Je součásti života v obci. Obec oslavila v roce 1997 malými oslavami v době hodů  - 600 let od jejího založení.

Významnou stavbou v dolní části obce je kaple zasvěcena "Na nebe vzetí Panny Marie" s věžními hodinami, a dále pamětní deska k uctění památky obětí padlých v 1.světové válce. V lese, směrem k Penčicím je památník padlých ve 2.světové válce.

Obec Zábeštní Lhota se odtrhla od střediskové obce Prosenice a osamostatnila se v roce 1990. Nyní pracuje v obci 5 členné zastupitelstvo obce.

Obecní úřad má jednu zaměstnankyni p.účetní OÚ zaměstnanou na částečný úvazek.


                        

ZDROJ: www.zabestnilhota.cz

KONTAKT: ou@zabestnilhota.cz http://www.zabestnilhota.cz/

Nahoru