ZÁŘECKÁ LHOTA

ZÁŘECKÁ LHOTA

Obec Zářecká Lhota

 

patří mezi nejmenší obce Pardubického kraje. Nachází se necelé 2 km od města Chocně, leží podél silnice II.třídy č. 315 (směr Choceň - Ústí nad Orlicí) a skládá se ze tří částí. Stará část sídla má téměř neporušenou původní urbanistickou strukturu (okrouhlá náves středověkého původu - tzv. radiální uspořádání), část novou tvoří novostavby podél silnice na Choceň. Třetí částí je osada Hrádníky u řeky Tiché Orlice.

 

V obci aktuálně žije 200 obyvatel v 60ti domech. Katastrální výměra obce činí 302 haNa okraji Zářecké Lhoty se nachází krásný rybník, revitalizovaný z dotace SFŽP. Z města Chocně vede do Zářecké Lhoty cyklistická stezka vybudovaná z dotací SFDI.

 

Ve středu Zářecké Lhoty nalezneme kapličku se zvonem, která byla postavena v roce 1862. Obec disponuje antukovým kurtem, dětským hřištěm a víceúčelovým sálem pro 60 osob.

 Obec Zářecká Lhota je klidným místem pro život. Je živou obcí se spoustou kulturních a sportovních akcí a krásnou přírodou.

 

 

 

 

Historie PDF Print E-mail

 

První písemné zmínky o obci se datují od 13. století. V historickém záznamu z roku 1397 je obec označena jako Lhota Kunšova. Toto pojmenování se neudrželo a obci se dostalo názvu podle polohy - Zářecká (za řekou), neboť severozápadní hranici katastru tvoří řeka Tichá Orlice.V údolí řeky Tiché Orlice se rovněž nachází osada Hrádniky, která získala název podle hradu, jenž stával na strmém svahu přímo nad tokem řeky.

Ve středu obce stojí kaplička s věžičkou pro zvon, postavená v roce 1862. Zvon, kterým bylo poprvé zvoněno v roce 1866 odvezli Němci za druhé světové války (dnes v obci zvoní zvon nový, ovládaný elektrickým pohonem). V roce 1893 byl nákladem občanů postaven ve středu obce kříž Božích muk, v současné době je přemístěn do prostor vedle kapličky.

 

 

 

 

 

                           

 

ZDROJ: www.zareckalhota.cz

KONTAKT: zarecka.lhota@centrum.cz http://www.zareckalhota.cz/

Nahoru