CHOCHOLATÁ LHOTA

CHOCHOLATÁ LHOTA

Chocholatá Lhota

Chocholatá Lhota je vesnice v okrese Prachatice spadající pod město Vlachovo Březí. Nachází se něco přes 2 km východně od Vlachova Březí, v Bavorovské vrchovině na severním svahu kopce Hradějn (581 m) v nadmořské výšce 540 m.
Historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1514; původní název zněl „Chocholová“.

Do roku 1594 patřila pánům z Rožmberka, v témže roce prodána Silvestrovi Mlazovskému z Těšnice. Pravděpodobně v 16. století zde byla postavena tvrz (postavit jí nechal Silvestr Mlazovský nebo Budkovští z Budkova). V roce 1656 byla Lhota prodána Václavem Hýzrlem z Chodů Alžbětě Volfomíně Hýzrlové z Dubé. Za krátkou dobu byl statek připojen k vlachovobřezskému panství.

Po požáru vsi roku 1861 zde proběhla rozsáhlá přestavba domů v tzv. selském baroku od Jakuba Bursy. Lhotecké štíty patřily k poslednímu období jeho tvorby, kdy štíty již složitě členil.

Pamětihodnosti

    Tvrz se nacházela v místě dnešní sýpky – dvoupatrové budově, kde je ještě dnes patrné jednoduché kvádrování z počátku 18. století.
    Do vchodu do domu čp. 3 vsazeno kamenné, goticky profilované, do půlkruhu sklenuté ostění, pravděpodobně z hradu Helfenburku.

ZDROJ: cs.wikipedia.org

KONTAKT: starosta@vlachovobrezi.cz http://www.vlachovobrezi.cz

Nahoru