STARCOVA LHOTA

STARCOVA LHOTA

Starcova lhota


Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Nadějkova. Je zde evidováno 27 adres, trvale zde žije 33 obyvatel. Starcova Lhota je také název katastrálního území o rozloze 6,06 km2. V katastrálním území Starcova Lhota leží i Bezděkov, Křenovy Dvory, Nepřejov a Pohořelice.


Osada Lhota se v dostupných kronikách jako tvrz připomíná kolem roku 1510. V té době byl prvním majitelem Petr Doudleb, jehož rod vlastnil panství v Nadějkově. Doudlebští měli v erbu rytíře s vytaseným mečem. Majitelé se často střídali, jakož i název Lhoty. Nejdříve se prý jmenovala Lhota Slivova, potom Lhota Krounova. nakonec se jmenovala Starcova a to se používá dodnes.

Kaplička ve Starcově Lhotě je z r. 1906. Na kapličku se zvonem střádali osadníci delší dobu. Když měli potřebný obnos, tentokrát ve zlatkách, tak ji dnes už neznámí kameníci vytesali – postavili. Podle vyprávění pamětníků se nechala i vysvětit. Nejdříve se zvonilo třikrát denně, ráno v poledne a večer. Potom již jen dvakrát, v poledne a večer, a pak nepravidelně, někdy v poledne, někdy večer. Co se dodržuje až do dnešní doby, je zvonění, když někdo zemře, jak ve Lhotě, tak v okolních osadách, kde zvon nemají. To je osada Nepřejov, Křenovy Dvory, Pohořelice a samota Boučí a Busíny. Za těch více jak sto let tento zvon oznámil úmrtí a pak při pohřbu jeho hlas doprovodil několik generací občanů na poslední cestě. Dříve se u kapličky také konaly májové pobožnosti. Co paměť sahá, tak zvonila rodina Maněnova, Brabcova, Součkova, Novákova.

V osadě se nalézá také drobný kříž na kamenném podstavci. Kříž je zdobený motivem kalicha a nese dataci 1859.

Ke Starcově Lhotě patří samota Busíny, která ještě kolem roku 1540 bývala vsí. Zanikla na přelomu 16. a 17. století, zůstal jen jeden statek, později rozdělený na dva. V celé osadě Starcova Lhota bylo v roce 1843 16 domů a 123 obyvatel, v roce 1920 21 domů a 141 obyvatel, před druhou světovou válkou 124 obyvatel. Osada měla vlastní kroniku a knihovnu, hasičský sbor, založený roku 1927, je zde dodnes.ZDROJ: www.nadejkov.cz

KONTAKT: urad@nadejkov.cz http://www.nadejkov.cz/

Nahoru