ŠTĚDRÁKOVA LHOTA

ŠTĚDRÁKOVA LHOTA

Štědrákova Lhota

Štědrákova Lhota (německy Tschödrich)je částí obce Ruda nad Moravou v okrese Šumperk.

Jméno obce je odvozeno od správce rudského panství Štědráka, který dal prvním osadníkům dřevo na stavbu domků a lhůtu na splácení dluhů vrchnosti. Pod jménem Sczedrákov / Ščedrákov se objevuje již v roce 1397 mezi obcemi, které tehdy společně s Rudou byly prodávány.

Vesnice leží na katastru o rozloze 493 ha, který se zvedá z hluboké úžlabiny potoka Pstruhovec a v severní části nad skupinou chalup Lazy přesahuje nadmořskou výšku 700 m. Úzkým údolím podél potoka se klikatí silnička, jež je jedinou přístupovou cestou do vsi. Odbočuje u rudského nádraží ze spojnice do Hanušovic, aby se u lhotské rychty změnila v polní cestu. Většina domů je rozmístěna podél silnice a potoka, ale některé usedlosti jsou rozptýleny i ve vyšších polohách katastru. Střední nadmořská výška obce je 500 m. Okolní příroda je posetá turistickými značenými stezkami vhodnými i pro cyklistiku. Dopravní spojení do obce je zajištěno autobusem. Nejbližší železniční stanice je 3 km vzdálená Komňátka.

V této turisticky oblíbené obci se nachází lyžařský areál Panorama (parkoviště, 3 × upravovaná sjezdovka s třemi vleky a umělým zasněžováním.)ZDROJ: cs.wikipedia.org

KONTAKT: obec@ruda.cz http://www.ruda.cz/org/16-obec-ruda-nad-moravou

Nahoru